Winners 2018

Overall Winner

Winner: 
VHR
Embedded thumbnail

FANUC Apprentice of the Year

Winner: 
Daniel Lynch - Stainless Metalcraft (Chatteris) Ltd
Runner Up: 
Kay Rafferty - Nexus Fusion
Embedded thumbnail

Best Enterprising Business

Winner: 
Neptunus
Runner Up: 
Bravura Foods Ltd
Embedded thumbnail

Best New Business

Winner: 
Issoria
Runner Up: 
Single Central Record Ltd
Embedded thumbnail

Clydesdale Bank Business Innovation

Winner: 
Intelligent Fingerprinting Ltd
Runner Up: 
AiSolve
Embedded thumbnail

Business of the Year Less Than 50 Employees

Winner: 
Purity Brewing Company
Runner Up: 
AiSolve
Embedded thumbnail

Business of they Year More Than 50 Employees

Winner: 
VHR
Runner Up: 
Leeds Galvanising & Powder Coating Ltd
Embedded thumbnail

Business Person of the Year

Winner: 
Justine Perry - Cariad Marketing Limited
Runner Up: 
Roger Wertheim-Aymes - AYMES International
Embedded thumbnail

The University of Buckingham Business Woman of the Year

Winner: 
Jacqueline O'Donovan - O'Donovan Waste Disposal Ltd
Runner Up: 
Julianne Ponan - Creative Nature Ltd
Embedded thumbnail

Community Business of the Year

Winner: 
Conscious Communications Ltd
Runner Up: 
SJM Electrical Services Ltd
Embedded thumbnail

Events and PR Employer of the Year

Winner: 
The Back & Body Clinic
Runner Up: 
RedLaw
Embedded thumbnail

Entrepreneur of the Year

Winner: 
Kath Austin - Bee Bee Wraps
Runner Up: 
Roger Wertheim-Aymes - AYMES International
Embedded thumbnail

Exporter of the Year

Winner: 
Bullseye Food Packaging
Runner Up: 
Stirling Dynamics Ltd
Embedded thumbnail

Amack Consultants Fintech Business of the Year

Winner: 
SmartSearch
Runner Up: 
Basset & Gold Plc
Embedded thumbnail

Silverdisc High Growth Business of the Year

Winner: 
Speechmatics
Runner Up: 
Holiday Architects
Embedded thumbnail

The Diana Award Mentor of the Year

Winner: 
Tracy Carpenter - Mint HR Ltd
Runner Up: 
Ian Cording
Embedded thumbnail

Networking Group of the Year

Winner: 
Mums UnLtd
Runner Up: 
Grub Club Cambridge
Embedded thumbnail

FM World Not for Profit Business of the Year

Winner: 
Undefeeted CIC
Runner Up: 
Teamwork Trust
Embedded thumbnail

Wembley and Delaware North Service Excellence

Winner: 
Maxwells Professional Hair & Beauty
Runner Up: 
Window Ware
Embedded thumbnail

The Green Award

Winner: 
Bullseye Food Packaging
Runner Up: 
Green Motion International
Embedded thumbnail

Website of the Year

Winner: 
Find Me A Gift
Runner Up: 
Ideal Manufacturing Ltd
Embedded thumbnail

Young Business Person of the Year

Winner: 
Tom Harris - Live Innovations
Runner Up: 
Parm Bhangal - Bhangals Construction Consultants Ltd
Embedded thumbnail

Best Customer Service

Winner: 
Ashbourne Insurance
Runner Up: 
English Rose Beauty House
Embedded thumbnail

Pub of the Year

Winner: 
The Three Tuns
Runner Up: 
The Bell in Studham
Embedded thumbnail

Restaurant of the Year

Winner: 
Fratelli Italian
Runner Up: 
Loft
Embedded thumbnail